Wprowadzono nowe zasady pochówku zmarłych

1 min


Epidemia sprawiła, że nie możemy liczyć na normalną mszę pogrzebową, a uroczystości odbywają się przy grobie. Ma to związek z ograniczeniem liczby osób w kościele do 5, nie licząc tych sprawujących liturgię. Dodatkowe obostrzenia wprowadziło również Ministerstwo Zdrowia, określając nowe zasady postępowania z osobami zmarłymi na COVID-19. W przypadku śmierci na tę chorobę, najbliżsi nie mogą pożegnać się ze zmarłym, ponieważ rozporządzenie głosi, że należy unikać ubierania zwłok do pochówku, a także ich okazywania.

Rząd już wcześniej wprowadził ograniczenia dotyczące mszy, ślubów i pogrzebów. Zgodnie z tymi zasadami może w nich obecnie uczestniczyć jedynie pięć osób, wyłączając kapłanów czy pracowników zakładów pogrzebowych, co uniemożliwia przeprowadzenie pochówku z udziałem licznej rodziny i przyjaciół. Wiele rodzin w tej sytuacji przekłada uroczystości pogrzebowe na późniejszy termin.

Specjalne wytyczne dotyczące zmarłych na chorobę wywołaną koronawirusem, obowiązujące od 4 kwietnia, wprowadziło także Ministerstwo Zdrowia. W przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) należy między innymi przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o działaniu wirusobójczym oraz unikać ubierania oraz ich okazywania.

W rozporządzeniu zapisano również, że osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej ma obejmować m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę; jednorazową maskę, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2; gogle lub przyłbicę ochronną oraz jednorazowe – optymalnie długie rękawice.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments