WOŚP pomaga w walce z koronawirusem

1 min


Już za kilka dni maseczki, zestawy ochrony osobistej, łóżka oraz przyłbice trafią do szpitali i personelu medycznego. Stanie się tak za sprawą Funduszu Interwencyjnego uruchomionego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

-Zebrane pieniądze chcemy przeznaczyć w pierwszym rzędzie na środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego, ale także na sprzęt medyczny. Materiały ochronne, czyli indywidualne pakiety ochrony biologicznej i maseczki ochronne, chcemy skierować do szpitali, które nie otrzymują wystarczających dostaw z sytemu rządowego. Pierwszymi na naszej liście będą szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, następnie oddziały noworodkowe i dziecięce. Wszystkie zakupione artykuły rozdzielać będziemy w miarę realizowanych zakupów – informuje Jurek Owsiak.

Został uruchomiony także odpowiedni adres emailowy, gdzie szpitale mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie.

Pierwsza pomoc ma trafić do szpitali już 9 kwietnia. Będzie to 50 tysięcy pakietów indywidualnej ochrony biologicznej i 50 tysięcy maseczek N95/KN95.

To jednak nie koniec miłych, orkiestrowych wiadomości. Fundacja powiadomiła o pierwszych 50 nowoczesnych łóżkach do intensywnej terapii, które za chwilę pojawią się w szpitalach jednoimiennych. W przygotowaniu jest kolejna partia 100 łóżek. Zamówiono także 37 respiratorów.

-Uwierzcie, kupić dzisiaj respirator to rzecz granicząca z cudem! Nie jesteśmy agendą rządową, jesteśmy tylko Fundacją, organizacją pozarządową. Przez wiele lat naszej działalności respirator i aparat do wspomagania oddychania to jedna z tych kategorii urządzeń, które najczęściej kupowaliśmy. Dzisiaj światowy producent znalazł dla nas tych 37 respiratorów. Urządzenia będą pod koniec maja, na początku czerwca. Wiemy, że trzeba czekać, ale zamówiliśmy, bo nieprzerwanie także napływają do nas błagalne prośby ze szpitali o te właśnie urządzenia. Firma Philips przekaże nam 25 zestawów ultrasonograficznych z opcją badania jamy brzusznej, płuc oraz serca o łącznej wartości ponad 1 mln PLN – dodaje Owsiak.

W niedzielę, 5 kwietnia, fundacja powiadomiła o kolejnych zakupach na rzecz walki z koronawirusem. Zamówiono 75 tysięcy przyłbic, które maja chronić twarze personelu medycznego. – Pomysłowość Polaków ogromna, przetestowaliśmy kilka takich produktów, wybraliśmy wytwarzane w Gdańsku. Ekipa pracuje na 3 zmiany, aby do końca tygodnia zrealizować całe zamówienie. Taka przyłbica może być użyta kilkukrotnie, po każdorazowym zdezynfekowaniu. Można to złożyć na płasko, wygodne w transporcie. W Polsce mamy 1539 załóg pogotowia ratunkowego. Chcemy dla nich skompletować pakiety, w których będą zestawy ochrony indywidualnej, czekamy na ich transport z Chin. Dodatkowo dołożymy tam maseczki chirurgiczne i maseczki FFP2 – podsumowuje Owsiak.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments