Wicepremier Emilewicz: Do piątku nowa odsłona tarczy antykryzysowej

1 min


We wtorkowy poranek odbyła się kolejna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i minister Marleny Maląg. Do piątku ma zostać zaprezentowana kolejna część tarczy antykryzysowej.

Mateusz Morawiecki dowodził, że rząd prowadzi dobre działania.

– Ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób – mówił.

Dodał, że dla Europy potrzebny jest nowy plan Marshala. – Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi Plan Marshalla – na miarę XXI w. To plan, który ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie, po koronawirusie – dodał Morawiecki.

Jadwiga Emilewicz, wiceminister w swoim wystąpieniu wspomniała, że do piątku mają zostać zaprezentowane kolejne propozycje, związane z tarczą antykryzysową.

– Jeszcze w tym tygodniu, do piątku przedstawimy propozycje rządowe kolejnych rozwiązań, kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej. Złożą się na nią następujące propozycje. Pierwszy z nich jest to fundusz dopłat do oprocentowania BKG, jego celem jest przede wszystkim, aby przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do spłaty w terminie wymagalnych zobowiązań oraz przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii mogli zostać wsparci taki funduszem dopłat do odsetek, mając zatem możliwości korzystania z szerokiej gamy kredytów, które już uruchomiliśmy od początku tego roku i które za chwilę uruchomi Polski Fundusz Rozwoju – mówiła.

Dodała, że w nowej odsłonie tarczy znajdzie się aż 270 mln złotych na ten cel. Dodatkowo zostanie zmienione prawo pracy i prawo zamówień publicznych. Wykonawcy w łatwy sposób będą mogli dokonywać zmian w umowach i nie były one obciążone finansowo.

– Będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą, aby ona mogła orzekać w trybie, kiedy wymiar sprawiedliwości dziś nie pracuje – dodała.

Zostaną zluzowane reguły finansowe, które działają w samorządach. Co druga złotówka, a nie jak dotychczas – co czwarta, trafi do budżetów samorządów.

w.b.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments