W kwietniu na Mazowszu przybyło bezrobotnych, ubyło ofert pracy

1 min


Na koniec kwietnia 2020 roku na Mazowszu były zarejestrowane 133 393 osoby bezrobotne, czyli o 5 632 osoby więcej niż w poprzednim miesiącu oraz o 373 osoby mniej niż rok wcześniej. Stopa bezrobocia wynosi 4,7 proc. i jest o 0,2 proc. wyższa niż w marcu. Szacuje się, że na Mazowszu stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 proc. do poziomu z 4,7 (w marcu – 4,5 proc.).

– Reakcja rynku pracy na kryzys jest zawsze opóźniona, co pokazują dane dotyczące ostatniego kryzysu z 2008 roku. Pracodawcy nie podejmują pochopnych decyzji i nie zwalniają pracowników, tym bardziej, że jeszcze na początku roku mieliśmy rynek pracownika i znalezienie specjalistów nie było łatwe. Skala zwolnień grupowych jest zdecydowanie mniejsza niż spodziewali się eksperci. Wielu przedsiębiorców skorzystało z Tarczy antykryzysowej i wydaje się, że powstrzymali się z radykalnymi krokami kadrowymi – wyjaśnia Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Znowu więcej bezrobotnych przybywa niż ubywa

W kwietniu br. napływ osób bezrobotnych był większy od odpływu. Do rejestru mazowieckich urzędów pracy włączono 10 660 osób bezrobotnych, 1 133 spośród nich to osoby zwolnione z przyczyn zakładu pracy. Tymczasem jeszcze miesiąc wcześniej, w marcu br., z rejestrów mazowieckich urzędów pracy więcej osób bezrobotnych ubyło niż przybyło. Było to odpowiednio: 11 216 osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne (5931 osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy) i 13 080 osób wyrejestrowanych.

Ubywa wolnych miejsc pracy

W kwietniu 2020 roku pracodawcy zgłosili do mazowieckich urzędów pracy 7983 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej, czyli o 4294 miejsca mniej niż w poprzednim miesiącu (o 35 proc.). Rok wcześniej, w kwietniu, zgłoszonych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej było 15 065, o  około 55 proc. więcej niż w tym samym miesiącu br.

– Znaczący spadek ofert pracy wskazuje, że pracodawcy powstrzymują się z naborem nowych pracowników i czekają na odmrożenie gospodarki – dodaje Tomasz Sieradz.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments