Terytorialsi z Warszawy, Legionowa i Wołomina szkolą się na poligonie Dęba

1 min


Mija drugi tydzień poligonu dla żołnierzy najmłodszego z pododdziałów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ten sposób podsumowują pierwszy etap szkolenia. W ćwiczeniu na poligonie Dęba, bierze udział blisko 200 terytorialsów.

Blisko rok temu, rozpoczął funkcjonowanie 54. batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Zegrzu Południowym. Po roku intensywnych szkoleń indywidualnych, które żołnierze odbywali co najmniej jeden weekend w miesiącu, nadszedł czas na weryfikację wiedzy i umiejętności przed wejściem w kolejny etap jakim są szkolenia specjalistyczne.

Szkolenie zintegrowane, bo tak nazywa się rodzaj ćwiczenia, które obecnie odbywa blisko 200 żołnierzy zegrzyńskiego batalionu, jest podsumowaniem każdego roku szkolenia żołnierza Obrony Terytorialnej. Oprócz szkoleń rotacyjnych, podstawowych i wyrównawczych, jest ono jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze OT. Każdy żołnierz WOT, raz w roku musi ukończyć tego typu szkolenie.

Mazowieccy Terytorialsi szkolą się na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego „Dęba”, od 10 – 23 lutego. Każdy dzień jest wypełniony intensywnymi szkoleniami z zakresu taktyki, strzelania, rozpoznania czy wysadzania materiałów wybuchowych. Zajęcia odbywają się w systemie dzienno–nocnym. Zwieńczeniem będzie dwudniowy sprawdzian w postaci pętli taktycznej, który jednocześnie jest przepustką do rozpoczynającego się w marcu etapu specjalisty

W 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 2,1 tysiąca żołnierzy z czego blisko 350 stanowią terytorialsi zegrzyńskiego batalionu. Są to ochotnicy pochodzący z prawobrzeżnej części Warszawy oraz mieszkańcy powiatu legionowskiego i wołomińskiego.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments