Śmierć noworodka w przasnyskim szpitalu. Sprawą zajęła się prokuratura

1 min


Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu prowadzi śledztwo dotyczące śmierci noworodka, do której doszło w powiatowym szpitalu im dr. Wojciecha Oczko. Tragedia rozgrywała się na oddziale położniczym, między wigilią a pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia. Chłopiec zmarł bezpośrednio po narodzinach.

 

– 30 grudnia 2021 r. przasnyska prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące zdarzenia zaistniałego pomiędzy 24 a 25 grudnia 2021 r. dotyczącego narażenia na bezpośrednie ryzyko utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwą opiekę okołoporodową nad pokrzywdzoną 25-letnią kobietą przez osoby zobowiązane do opieki na oddziale położniczo-ginekologicznym SPZZOZ w Przasnyszu oraz nieumyślnego spowodowania w dniu 25 grudnia śmierci nowo narodzonego dziecka płci męskiej – poinformowała Prokurator Rejonowa w Przasnyszu Renata Zadrożna.

 

Sprawa, prócz prokuratorskiego śledztwa jest przedmiotem postępowania ze strony dyrekcji przasnyskiego szpitala, przeprowadzono także sekcję zwłok chłopca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że biegły patomorfolog wstępnie uznał, że do śmierci noworodka doszło w sposób nietypowy i zlecił dodatkowe badania, których wyniki nie są jeszcze znane.

– Informuję, że trwa wewnętrzne postępowanie wyjaśniające zdarzenie. Dopóki postępowanie wyjaśniające się nie zakończy, nie będę się wypowiadał w tej sprawie – odparł Grzegorz Magnuszewski, dyrektor SPZZOZ w Przasnyszu, zapowiadając, że zarówno on jak i kierownictwo oddziału położniczego z całą mocą dąży do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zajścia.

Śledztwo jest na początkowym etapie i dotyczy artykułu 160 par. 2 i 155 Kodeksu Karnego, w związku z artykułem 11 Kodeksu Karnego:

Art. 162: „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art 155: „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments