Seniorze zostań w domu!

1 min


Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii. Powodem jest rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2, którym zarażonych jest coraz więcej ludzi. Wśród najbardziej zagrożonych są seniorzy. Dlatego marszałek Adam Struzik apeluje – Zostańcie w domach. Pomyślcie o swoim zdrowiu.

Dlaczego seniorzy?

Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla osób w wieku 65+. Ma to związek z układem odpornościowym, który z wiekiem jest coraz słabszy. Przez to starsi ludzie trudniej znoszą wszelkiego rodzaju infekcje. Poza tym cierpią często na różne choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca czy nerek, co dodatkowo osłabia ich organizm.

Jak się chronić?

Podczas epidemii hasło „zostań w domu” nabiera szczególnego znaczenia. Podstawą jest unikanie dużych skupisk ludzi. Wirus rozprzestrzenia się bowiem drogą kropelkową (ślina, łzy, wydzielina z nosa), a do zarażenia koronawirusem dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Im więcej osób w pomieszczeniu, tym większe ryzyko zakażenia. Dlatego tak niebezpieczne są zakupy w sklepach i aptekach, wizyty w przychodniach lekarskich i urzędach czy podróżowanie komunikacją miejską. W tym trudnym czasie lepiej nie wychodzić z domu, a o pomoc w zrobieniu zakupów czy załatwieniu formalności urzędowych można poprosić kogoś młodszego – członka rodziny, sąsiada czy przyjaciela. Stosując jednak przy tym zalecane środki ostrożności, m.in. zachowując odpowiedni odstęp podczas rozmowy (około 1,5 m). Pamiętajmy też o zachowaniu higieny osobistej, zwłaszcza o częstym myciu rąk. W przypadku choroby natomiast zawsze można skontaktować się z lekarzem telefonicznie.

Administracja w trosce o zdrowie seniorów

W sytuacjach wyjątkowych seniorzy z Mazowsza mogą kontaktować się z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Polityki Senioralnej pod adresempelnomocnik.seniorzy@mcps.com.pl. Oprócz tego na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (www.mcps.com.pl) można znaleźć informacje oraz wykaz numerów telefonów wraz z linkami do stron instytucji państwowych stale monitorujących obecną sytuację


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments