Samorząd Mazowsza: PiS chce przejąć szpitale samorządowe

1 min


Samorządowcy sprzeciwiają się zapowiadanej przez PiS restrukturyzacji szpitali. Miałoby to oznaczać przejęcie szpitali prowadzonych przez miasta, powiaty i samorządy wojewódzkie.

 

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, podczas konferencji prasowej w warszawskim Ratuszu, wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec planów przejęcia przez stronę rządową szpitali samorządowych. Podkreśliła też olbrzymią rolę i wysiłek samorządów w utrzymaniu polskich szpitali mimo niedofinansowania ze strony NFZ.

– Centralizacja szpitali to powrót do PRL i zarządzania wszystkim bezpośrednio z Warszawy. Tymczasem bez wsparcia samorządów szpitale już dawno byłyby w zapaści. Środki z NFZ to kropla w morzu potrzeb, o czym alarmujemy co roku! Niestety, bezskutecznie. W efekcie na ratowanie niedofinansowanych przez NFZ szpitali tylko w ciągu ostatnich 10 lat Mazowsze przeznaczyło dodatkowo ponad 1 mld  zł – wylicza członek zarządu Elżbieta Lanc.

– Od samego mieszania herbata nie zrobi się słodsza. Tu potrzeba pieniędzy, których od lat brakuje w systemie ochrony zdrowia, a nie kolejnej rewolucji w czasie pandemii. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się planowanym przez rząd zmianom – dodaje.

Samorząd Województwa Mazowieckiego nadzoruje 26 placówek medycznych na całym Mazowszu, w tym cztery stacje pogotowia ratunkowego. W ciągu ostatnich 21 lat na ich unowocześnienie i rozbudowę władze regionu przeznaczyły ponad 2,9 mld zł. Kolejne 400 mln zł dołożą w tym roku.

O co chodzi?

Tuż przed świętami, 23 grudnia ub.r. minister zdrowia wydał zarządzenie o powołaniu specjalnego zespołu, który ma przygotować legislacyjnie restrukturyzację podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia szpitalne. Finalnie ma powstać projekt ustawy. Zakres zmian ma objąć m.in.: restrukturyzację szpitali, w tym ich zobowiązań;  przekształcenia właścicielskie; konsolidację sektora szpitalnictwa i przeprofilowanie szpitali, a także utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór nad restrukturyzacją. Założenia mają powstać nie później niż do końca lutego, projekt ustawy – do końca maja br.

–  Niebywałe, że w czasie epidemii rządzący chcą wprowadzić kolejny chaos i niepewność – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. I pytał: „Czy to naprawdę jest właściwy moment, by nacjonalizować szpitale? (…) Po co niszczyć to, co z wielkim wysiłkiem samorządy zrobiły przez ostatnie 10 lat. Wszyscy potwierdzą, że szpitale samorządowe są lepiej zarządzane niż rządowe. Zadłużenie szpitali samorządowych jest minimalne w stosunku do rządowych (…) – zaznaczył.

W konferencji udział wzięli także marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments