Policja zatrzymała dwie fałszywe dentystki

1 min


Policjanci z sochaczewskiej komendy prowadzą postępowanie dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych bez wymaganych uprawnień przez dwie kobiety. 37 i 47-latka podejmowały się usuwania i wstawiania zębów, a także ich wypełniania. Podejrzane usłyszały już zarzuty, lecz nie przyznają się do popełnionego przestępstwa.

Z zebranego w sprawie materiału wynika, że kobiety w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wykonywały również zabiegi, które są zarezerwowane dla lekarza dentysty lub mogą być wykonane tylko pod jego nadzorem. Z przesłuchań świadków wynika jednak, że w gabinecie usuwano i wypełniano zęby, wstawiano nowe, a także zakładano szwy. Czasami pacjenci wracali do tego samego gabinetu lub korzystali z usług innych stomatologów, bo wypełnienie wypadło. Nie otrzymywali potwierdzenia zapłaty za wykonaną usługę i dodatkowo, niektórzy z nich mieli podawane na miejscu leki. Wszyscy byli jednak przekonani, że mają do czynienia z lekarzem dentystą – informuje mł. asp. Agnieszka Dzik.

Jak dodaje rzecznik, kobiety mają uprawnienia tylko do wykonywania zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej, m.in. usuwania kamienia nazębnego lub piaskowania. Mogą także edukować, jak skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia.

Kobiety usłyszały już zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa dotyczącego udzielenia świadczenia polegającego na rozpoznawaniu chorób i ich leczeniu, nie posiadając kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Za popełniony czyn grozi do roku pozbawienia wolności.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments