Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży jeszcze w tym miesiącu

1 min


Od 20 maja w całej Polsce wycofane ze sprzedaży zostaną papierosy mentolowe oraz „klikane”, czyli umieszczoną w papierosie kapsułką smakową. Zakaz, który wejdzie w życie od przyszłego tygodnia, obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia – przypomina Polska Izba Handlu. Nowe obostrzenie nie obejmie jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Wprowadzany zakaz to efekt dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy z 2014 roku, mającej na celu zbliżenie przepisów ustawowych w krajach UE dotyczących produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Polska Izba Handlu ostrzega, że rynek w Polsce może zostać „zalany” papierosami zza wschodniej granicy. Tamtejszych bowiem państw nie dotyczą wspomniane dyrektywy unijne. Według raportu „Szara strefa 2020” Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, na który powołuje się PIH  okazuje się, że w Polsce zakazane od przyszłego tygodnia papierosy stanowią prawie 30 proc. rynku. Zakaz najmocniej mogą odczuć małe sklepy, w których sprzedaż mentolowych jest pokaźna.

Palacze mają teraz do wyboru zastąpienie mentolowych papierosami niearomatyzowanymi lub e-papierosami z mentolem. Pozostaje też oczywiście opcja rzucenia palenia, ale wiemy, że czasem naprawdę trudno po nią sięgnąć.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments