Nie dwa, a 10 miliardów złotych dla TVP. Prezydent podpisał ustawę na okres 5 lat

1 min


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. W treści ustawy zapisano, że co roku w latach 2020-2024 publiczni nadawcy mogą zakładać, że ich wpływy nie będą niższe. Może to oznaczać, że do końca 2024 r. otrzymają łącznie co najmniej 10 mld zł – informuje gazeta.pl.

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty.

Natomiast politycy opozycji zwracają uwagę, że wsparcie dla TVP i Polskiego Radia nie skończy się na 2 miliardach złotych. – Zauważmy, że to finansowanie jest do 2024 roku, więc to jest 10 miliardów. Po drugie można powiedzieć, że prezes Kaczyński położył „lachę” na prezydenturze Andrzeja Dudy, doszedł do wniosku, że nie jest aż tyle warta, co wsparcie telewizji dla PiS-u podczas wyborów w 2023 roku – komentowała w TOK FM Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

Wszystko wskazuje jednak na to, że TVP i Polskie Radio nie powinny obawiać się zmniejszenia pomocy ze strony państwa. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, „rozwiązanie to należy traktować jako gwarancję Państwa zapewnienia w kolejnych latach (…) publicznego finansowania misji mediów publicznych na adekwatnym, przewidywalnym i bezpiecznym poziomie, zgodnie z konstytucyjnym obowiązkiem Państwa” – podaje serwis gazeta.pl

 

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments