Gdzie powstaną obwodnice? Są już znane szczegóły

4 min


Dziewięć na Mazowszu i w Zachodniopomorskiem, osiem na Podkarpaciu i w Wielkopolsce. Siedem na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie i w Małopolsce, sześć w Kujawsko-Pomorskiem i Lubuskiem, pięć na: Podlasiu, Śląsku, w Pomorskiem i Warmińsko – Mazurskiem, Łódzkiem, cztery w Świętokrzyskiem i Opolskiem — ogłoszono pierwsze szczegóły rządowego programu budowy stu obwodnic. Jak informowaliśmy, wśród szczęśliwców nie ma Przasnysza. Jakie miasta i miasteczka znalazły się w gronie wybrańców?

W woj. mazowieckim powstaną obwodnice Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60, Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79, Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60, Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53, Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61, Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63, Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9, Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63 oraz Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.

Na Dolnym Śląsku ma powstać siedem obwodnic: Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12, Kaczorowa w ciągu drogi krajowej nr 3, Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94, Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94, Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46, Międzyborza w ciągu drogi krajowej nr 25 i Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15.

W Podlaskiem pod koniec roku mają być ogłoszone przetargi na budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów. W dalszej kolejności zaś: południowo-wschodnia obwodnica Augustowa (dk16), obwodnica miejscowości Białobrzegi na dk 8 Białystok-Augustów i obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych dr 63 i 66.

W województwie śląskim mają powstać obwodnice: Blachowni i Herbów Nowych w ciągu drogi krajowej nr 46, Szczekocin w ciągu drogi krajowej nr 78, Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78, Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78 oraz Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78.

W Pomorskiem jako pierwsza powstać ma obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25, w dalszej kolejności zaś obwodnice: Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55, Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22, Słupska-Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 oraz Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25.

W Małopolsce w ramach programu ma zostać zbudowanych siedem obwodnic: Trzebini w ciągu drogi krajowej nr 79, Limanowej w ciągu drogi krajowej nr 28, Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28, Nowego Targu w ciągu drogi krajowej nr 49, Piwnicznej w ciągu drogi krajowej nr 87, Tarnowa – wschodnia obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 73 i Wadowic w ciągu drogi krajowej nr 28 . Jako pierwsza szansę na realizację ma wschodnia obwodnica Tarnowa, która posiada już m.in. prawomocną decyzję środowiskową.

Ponadto, z informacji na stronie Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w woj. zachodniopomorskim powstaną: obwodnica Człopy w ciągu drogi krajowej nr 22, obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31, Kołbaskowa w ciągu drogi krajowej nr 13, Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22, Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20, Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20, Szwecji w ciągu drogi krajowej nr 22, Wałcza (Strączno) w ciągu drogi krajowej nr 22 i Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20.

W woj. warmińsko-mazurskim: obwodnica Olsztyna wraz z Dywitami w ciągu drogi krajowej nr 51, Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65, Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63, Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51 i Szczytna w ciągu dróg krajowych nr 53 i 57.

W woj. opolskim: w ciągu drogi krajowej nr 39, Lędzin w ciągu drogi krajowej nr 46, Prudnika w ciągu drogi krajowej nr 41, Sidziny w ciągu drogi krajowej nr 46.

W woj. lubuskim: Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22, Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31, Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej nr 29, Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24, Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22, Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12.

W woj. kujawsko-pomorskim: Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62, Kowalewa Pomorskiego w ciągu drogi krajowej nr 15, Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62, Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67, Nowej Wsi Wielkiej w ciągu drogi krajowej nr 25 oraz Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25.

W woj. wielkopolskim: Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12, Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72, Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25, Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24, Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15, Krotoszyna, Zdun, Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15, Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32 i Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32.

W woj. świętokrzyskim: Chmielnika w ciągu dróg krajowych 73/78, Osieka w ciągu drogi krajowej 79, Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42 oraz Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42.

W woj. podkarpackim: Brzostka i Kołaczyc w ciągu drogi krajowej nr 73, Jasła w ciągu drogi krajowej nr 73, Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9, Miejsca Piastowego w ciągu drogi krajowej nr 28, Nowej Dęby w ciągu drogi krajowej nr 9, Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73, Przemyśla w ciągu drogi krajowej nr 28/77 i Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 84 (II etap).

W woj. łódzkim: Błaszek w ciągu drogi krajowej nr 12, Brzezin w ciągu drogi krajowej nr 72, Łowicza w ciągu dróg krajowych nr 14/70/92, Srocka w ciągu drogi krajowej nr 12 (91) i Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45.

W woj. lubelskim: Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74, Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74, Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74, Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82, Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76, Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74 i Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74.

Ogłaszając program budowy obwodnic w Małopolsce minister zaznaczył, że najszybciej będą realizowane te inwestycje, które mają już przygotowane dokumentacje i posiadają odpowiednie zgody. Większość z planowanych obwodnic – ocenił szef resortu infrastruktury – jest jednak na bardzo wczesnym etapie. „Potrzebne też jest wsparcie środowisk samorządowych i organizacji lokalnych. Jeżeli nie będzie odwołań i protestów, to jestem przekonany, że proces realizacji tych inwestycji będzie przebiegał sprawnie” – ocenił Adamczyk.


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments