Ciechanów laureatem konkursu „Innowacyjny Samorząd”

1 min


Pilotażowy projekt inteligentnej segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej w Ciechanowie uznano za jeden z najbardziej nowatorskich rozwiązań w skali kraju. Miasto otrzymało właśnie główną nagrodą w konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Polską Agencję Prasową.

System polega na wykorzystaniu nowoczesnych pojemników na odpady o pojemności 1100 l., których konstrukcja uniemożliwia rozprzestrzenianie odpadów wokół, np. przy wietrznej pogodzie. Nie mają do nich dostępu osoby nieuprawnione, nie ma więc sytuacji podrzucania śmieci. Szczelne zamykanie to także brak dostępu dla gryzoni, ptaków, czy robaków, co wiąże się też z higieną. Pojemniki wyposażone są w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Pilotaż systemu „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady” został wdrożony na osiedlu nr 5 „Płońska” jeszcze w 2019 roku i objął 336 gospodarstw.

System ma zachęcać mieszkańców do odpowiedzialnej i skutecznej segregacji, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu ma dostęp do pojemników, poprzez naklejki z kodami kreskowymi. Dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, możliwe jest monitorowanie jakości i ilości wyrzucanych odpadów. Naklejkę nakleja się na worek z odpadami danego rodzaju, kod należy zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokowuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci i zamknięciu wrzutni, są one automatycznie ważone – informuje ciechanowski urząd.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments