7 lat kadencji Andrzeja Dudy. Projekt klubu PiS skierowano do I czytania

1 min


Do I czytania skierowano projekt posłów klubu PiS, który zakłada zmiany w konstytucji, a co za tym idzie wydłużyłby kadencję obecnego prezydenta o dwa lata – informuje Polsat News.

Projekt autorstwa posłów klubu PiS pojawił się na stronach Sejmu wczoraj wieczorem, chociaż widnieje na nim data 6 kwietnia. W jego uzasadnieniu napisali m.in., że chodzi o zwiększenie „bezpieczeństwa prawnego i publicznego”, gdy w Polsce panuje epidemia koronawirusa – informują dziennikarze Polsatu.

Na podstawie art. 235 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej niżej podpisani posłowie wnoszą projekt ustawy:  o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. – czytamy w nagłówku projektu.

Zmianie miałby ulec art. 127 ust. 2 regulujący długość kadencji Prezydenta RP.

W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz.483 oraz z 2001 r. Nr 28, poz.319) w art. 127 ust. 2 otrzymuje brzmienie: 2. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną siedmioletnią kadencję”.

Aby konstytucja mogła zostać zmieniona, projekt potrzebuje również poparcia części opozycji. Jeśli uda się go uchwalić kandydatura Prezydenta RP będzie wynosiła nie 5, a 7 lat. Po tym okresie obecny prezydent nie będzie mógł kandydować ponownie. Niepotrzebne staną się wówczas zaplanowane na 10 maja 2020r. wybory.

 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments